Beograd, SRB

Padejska 20.

Sveobuhvatan vodič kroz nove izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji

izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji

Sadržaj teksta

Šta menja „Službeni glasnik RS“, br. 94/2024 i kako se pripremiti za 2025. i 2026. godinu

Da li ste znali da od 1. januara 2025. (a neke odredbe i od 1. januara 2026.) počinju da važe značajno izmenjena pravila koja uređuju rad Poreske uprave, evidenciju obveznika i načine naplate poreza? Ove izmene i dopune Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji („Službeni glasnik RS“, br. 94/2024) mogle bi u praksi da utiču na svaki segment vašeg poslovanja: od otvaranja firme i statusnih promena, pa sve do fizičkih lica koja dobijaju potpuno novu „digitalnu evidenciju“.

U nastavku ćete pronaći detaljan pregled najvažnijih izmena, kao i preporuke kako da se pravovremeno uskladite sa novim pravilima i izbegnete nepotrebne kazne ili poteškoće.

Zašto ove izmene menjaju dosadašnju praksu?

  1. Jasnije definisanje prestanka poreske obaveze
    Uvedeni su precizniji uslovi pod kojima se porez „otpisuje“, uključujući slučajeve gašenja preduzeća, zastarelosti duga ili nenaplativosti.
  2. Formiranje centralne elektronske evidencije fizičkih lica
    Poreska uprava dobiće širok uvid u podatke o građanima, objedinjavanjem evidencija različitih institucija. To znači manje „rupe“ u sistemu i brže otkrivanje nepravilnosti.
  3. Fleksibilnija organizacija Poreske uprave
    Umesto krutih, zakonom definisanih nadležnosti, sada će se kroz interne akte efikasnije raspoređivati poslovi među različitim jedinicama Poreske uprave.
  4. Nove, “prilagodljive” novčane kazne
    Umesto uniformnog pristupa, obim kazne zavisi od toga koliku štetu ste naneli budžetu. Manje greške – manja kazna, ali i obrnuto.

Datumi početka primene

  • 6. decembar 2024. – Dan kada Zakon o izmenama i dopunama formalno stupa na snagu.
  • 1. januar 2025. – Većina odredbi počinje da važi od ovog datuma.
  • 1. januar 2026. – Delovi vezani za uvođenje evidencije fizičkih lica, plaćanje poreza u devizama i neke specifične procedure, „odloženi” su do 2026. godine.

Saveti: Nemojte čekati poslednji trenutak da biste se upoznali sa novim pravilima. Iako se deo zakona primenjuje tek od 2026, pravovremena priprema će sprečiti neprijatna iznenađenja.

Evidencija fizičkih lica – korak ka sveobuhvatnom praćenju

Šta je nova baza fizičkih lica?

Zakon predviđa da Poreska uprava kreira posebnu elektronsku bazu koja prikuplja informacije iz:

  • Centralnog registra stanovništva,
  • Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja,
  • Registara MUP-a o vozilima i oružju,
  • Evidencija Narodne banke Srbije,
  • Dokumenata prikupljenih u poreskim kontrolama.

Svrha ove baze je da omogući brže i tačnije utvrđivanje poreskih obaveza i statusa (npr. rezident vs. nerezident), kao i da se smanji mogućnost „skrivanja“ prihoda ili imovine.

Zaštita podataka i rok čuvanja

  • Poreska uprava će primeniti stroge mere zaštite, uz ograničen pristup podacima (u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti).
  • Podaci se čuvaju 5 godina od dana smrti fizičkog lica ili 10 godina od odjave prebivališta, ukoliko se iseli iz Srbije.

Nove procedure za gašenje firmi i statusne promene

Prenos duga na pravnog sledbenika

Ako se firma „A“ pripaja ili pak prodaje svoj udeo u potpunosti firmi „B“ (ili se menja pravna forma), sav dug prelazi na novonastali ili postojeći entitet, čak i ako „B“ prethodno nije znala za taj dug.

  • To znači da se, nakon brisanja društva iz APR-a, poreske prijave se podnose preko zastupnika pravnog sledbenika ili drugo lice u skladu sa zakonom.
  • Sprečava se praksa „gašenja“ firmi kako bi se izbeglo plaćanje zaostalih poreskih obaveza.

Smrt fizičkog lica i odgovornost naslednika

  • Dug preminulog prelazi na naslednike, ali samo do vrednosti nasleđene imovine i u skladu s njihovim procentualnim udelom.
  • Republika Srbija, kao poslednji zakonski naslednik, neće snositi tu poresku obavezu (uvek se prvo gledaju drugi naslednici ili pravna lica).

Prestanak poreske obaveze: kada i kako?

Zakon je sada jasno grupisao razloge za prestanak poreske obaveze:

  1. Naplata – Redovna ili prinudna.
  2. Zastarelost – Po isteku zakonskih rokova (ali ako je zabeležena hipoteka ili zaloga, naplata je i dalje moguća iz tih sredstava).
  3. Otpust poreza – Može biti rešenjem Poreske uprave ili odlukom Vlade, kada su ispunjeni određeni uslovi.
  4. Trajna nenaplativost – Ako je obveznik brisan iz registra, nema naslednika niti bilo kakvog obezbeđenja (hipoteka, zaloga).

Napomena: Ukoliko je upisana hipoteka ili zaloga, zastarelost ne sprečava da se dug naplati barem iz predmeta koji je založen.

Restrikcije kod brisanja preduzeća i oduzimanje PIB-a

  • Zabrana brisanja pravnih lica ili preduzetnika iz registara dok traje poreska kontrola ili dok je PIB „privremeno oduzet“.
  • Do sada se ova zabrana odnosila samo na situacije kada je Poreska policija sumnjala na poreska krivična dela. Sada se praksa širi i na sve slučajeve gde Poreska uprava aktivno kontroliše ili sankcioniše obveznika.

Plaćanje poreza u stranoj valuti i reprogram duga

Nerezidenti: plaćanje u devizama

Zakon uvodi mogućnost da nerezidenti porez uplate iz inostranstva direktno na devizni račun Poreske uprave.

  • Detaljni uslovi (valuta, obračun kursa) biće regulisani posebnim aktom Ministarstva finansija, u roku od 6 meseci posle 6. decembra 2024.

Odlaganje plaćanja (reprogram)

Nema više diskrecionog prava Poreske uprave. Ako ispunjavate zakonske uslove za odlaganje (niste, recimo, u pitanju godišnjeg poreza na dohodak građana), Poreska uprava je dužna da vam odobri reprogram.

Zastarelost i otpis obaveza – šta je novo?

  • Poreski obveznik može podneti zahtev za rešenje o prestanku poreske obaveze usled zastarelosti, čim istekne zakonom propisani rok.
  • Poreska uprava može i sama, po službenoj dužnosti, da konstatuje zastarelost i donese rešenje o prestanku duga.
  • „Otpis” se sada naziva „otpust” u zakonskom tekstu, a uvodi se i pojam trajna nenaplativost: kad više ne postoji subjekat niti bilo koje fizičko lice koje može snositi dug, a nema zaloge ili hipoteke.

Novčane kazne – fiksne tarife s obzirom na visinu duga

Novi ZPPPA uvodi jasan raspon kazni za različite prekršaje:

  1. Nepodnošenje prijave i neobračunavanje poreza
    • Kazna se kreće od 20% do 65% iznosa nepodnošenog poreza, sa minimalnom granicom (npr. 300.000 din. za pravna lica).
  2. Kašnjenje u plaćanju
    • Raspodeljeno je u više kategorija, npr. za kašnjenje do 100.000 dinara, kazna je 25.000 din. za pravno lice, a za preko 10.000.000 dinara, kazna raste na 300.000 din.
  3. Fizička lica
    • Umanjen obim kazni, ali i dalje postoji progresija. Za dug do 50.000 dinara kazna može biti 10.000 dinara, a preko 1.000.000 dinara i do 50.000 dinara kazne.

Ključni efekat: Veći prekršaj – veća kazna. Ako ste imali manji propust, kazna će biti razumnija. Međutim, ponovljeno kršenje ili veći iznos duga svakako postaje ozbiljan problem.

Sumnjiva i sporna potraživanja

Zakon uvodi termin „sumnjivo“ ili „sporno“ potraživanje. Reč je o obavezama gde je obveznik u stečaju, prinudnoj likvidaciji, preminuo, proglašen poslovno nesposobnim ili odsutnim (nestalim). Te dugove Poreska uprava prati u posebnom režimu dok se ne utvrdi konačan ishod – da li ih je moguće delimično ili potpuno naplatiti, ili će ih proglasiti nenaplativim.

Otpis dugova starim brisanim subjektima

Postoji i specifična odredba koja omogućava da se dugovi firmama, brisanim iz registra do određenog datuma (npr. do 31. decembra 2019. ili 31. decembra 2024, zavisno od vrste brisanja), automatski otpišu, ukoliko protiv njih nije pokrenut postupak utvrđivanja odgovornosti drugog lica ili nije upisano založno pravo. Ovo se odnosi i na firme ugašene zbog neusaglašavanja s propisima, stečaja i sl.

Koje korake treba preduzeti?

  1. Pročitajte detaljno novi ZPPPA
    Iako na prvi pogled izgleda obimno, ovde su ključni elementi za razumevanje novih obaveza.
  2. Prilagodite interne procedure
    • Ako se pripremate za spajanje, pripajanje ili likvidaciju firme, proverite da li postoje zaostale obaveze.
    • Razmotrite opciju reprograma, ako dug ne možete izmiriti u roku.
  3. Budite ažurni s prijavama
    S obzirom na novi sistem kazni i mogućnost automatskog prelaska duga na pravnog sledbenika, blagovremeno podnošenje poreskih prijava postaje još važnije.
  4. Konsultujte pravne i poreske stručnjake
    Ako vam sve ovo zvuči previše složeno, stručna agencija ili savetnik mogu sprečiti neprijatne situacije i nepotrebne troškove.
  5. Proverite da li možete da smanjite rizike
    • Evidentirajte da li vi (kao fizičko lice) ili vaša firma posedujete imovinu upisanu u javnim registrima (vozila, nekretnine, oružje).
    • Poreska uprava uskoro ima „sve na jednom mestu”, pa je najbolja taktika – biti potpuno transparentan i ažuran.

Zaključak: Pametnim planiranjem izbegnite komplikacije

Iako novi ZPPPA donosi niz dodatnih obaveza i detaljnije procedure, njegov cilj je da se ojačaju pravna sigurnost i efikasna naplata poreza. Posebno je važno:

  • Razumeti da će svaka statusna promena ili gašenje firme automatski preneti sve „repove” na sledbenika.
  • Znati da će fizička lica od 2026. godine biti praćena kroz centralizovani sistem evidencije – što olakšava državi da proveri usklađenost sa poreskim propisima.
  • Shvatiti da su kazne sada mnogo direktnije povezane s iznosom neplaćenog poreza, pa i mali propusti mogu skupo da koštaju, a veće povrede neće moći da se „provuku” ispod radara.

Poslednja preporuka:
Uzmite malo vremena da analizirate svoje ili poslovanje firme. Identifikujte potencijalne slabe tačke (neblagovremene prijave, neizmirene dugove, nerezidente koji treba da uplaćuju porez iz inostranstva, itd.). Što ranije reagujete, to manje neprijatnih iznenađenja vas čeka – i 2025. i 2026. godine.

Ako vam je potrebno dodatno tumačenje, ne ustručavajte se da kontaktirate knjigovodstvenu agenciju ili poreske savetnike. Ulaganje u stručnu pomoć svakako košta manje nego potencijalne zatezne kamate i kazne.

Porezi mogu biti teret ili prilika – odaberite da se pravovremeno prilagodite i iskoristite nove mogućnosti, umesto da se suočite s visokim kaznama i problemima u budućnosti. Srećno!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

direktor na preduzeće
Ivan Obućina
Ivan Obućina

Dugo sam pretio da ću da pišem, sad kad pišem kajem se, jer čitate i moram da vodim računa šta pišem!

ZAPRATI ME NA MREŽAMA
X
Reddit
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp